کتابخانه اکسل

8 جلد از بهترین کتاب‌های اکسل برای تقویت مهارت‌های اکسلی شما

یادگیری اکسل می تواند کار دشواری باشد؛ چرا که اکسل دارای ویژگی‌ها؛ قابلیت‌ها و عملکردهای بسیاری است؛ که باید آنها را فرا گرفت. و با هر نسخه جدید و به‌روزرسانی، قابلیت‌های جدیدی به آن افزوده می‌شود. اگر یادگیری مایکروسافت اکسل را در لیست آرزوهای امسال خود قرار داده‌اید، نیاز خواهید داشت تا به تمامی منابع خوبی که در این زمینه وجود دارند؛ دسترسی داشته باشید؛ تا بهترین استفاده را از وقت خود نمایید.

بهترین کتاب‌های اکسل پیشنهادی

در این مقاله لیستی از بهترین کتاب‌های اکسل (مقدماتی و پیشرفته) را که در فراگیری اکسل به شما کمک می‌کنند؛ قرار داده‌ایم. خواندن این کتاب‌ها را به کسانی که به دنبال فراگیری اکسل هستند؛ اکیدا توصیه می‌کنیم

Microsoft Excel 2016 Bible: The Comprehensive Tutorial Resource

بهترین کتاب اکسلی برای تمامی سطوح مهارتی

این کتاب اکسل مربوط به سال 2016  می‌باشد؛ و توسط   John Walkenbach نوشته شده است. که نویسنده‌ای پیشرو در مبحث صفحات گسترده است. همانطور که از نامش پیداست؛ این کتاب براستی یک کتاب مقدس در مورد صفحات گسترده می باشد. این کتاب به هفت قسمت تقسیم شده که هر بخش به جزئیات یکی از ابعاد اکسل می‌پردازد.

 • بخش اول: شروع با اکسل
 • بخش دوم: کارکردن با فرمول‌ها و توابع
 • بخش سوم: رسم چارت‌ها و نمودارها
 • بخش چهارم: استفاده از ویژگی‌های اکسل پیشرفته
 • بخش پنجم: تحلیل داده‌ها با اکسل
 • بخش ششم: برنامه‌ریزی اکسل با VBA
 • بخش هفتم: ضمائم

این کتاب سعی دارد؛ عناوین مختلف بسیاری را پوشش دهد؛ و نقطه آغاز خوبی است. در صورتی که شما یک کاربر متوسط/پیشرفته اکسل هستید؛ این کتاب را به عنوان بهترین گزینه به شما پیشنهاد می‌دهیم.

کتاب با ویژگی‌های اکسل مقدماتی نظیر توابع اکسلی، نمودارهای اکسل، تحلیل داده‌ها آغاز می‌شود؛ و سپس به مفاهیم پیشرفته‌تر می‌پردازد. اگر شما به دقت به مطالعه این کتاب بپردازید (که ممکن است وقت‌گیر باشد)؛ می‌توانید به راحتی ادعا نمایید که یک کاربر پیشرفته اکسل هستید.

همچنین در حالی‌که تقریبا تمامی مباحث مهم اکسل را پوشش می‌دهد، زیاد وارد جزییات مباحثی نظیر VBA یا داشبورد و … نمی شود. همچنین ویژگی‌های جدید مانند: پاور پیووت و پاورکوئری را پوشش نمی‌دهد.

انتقادی که به این کتاب وارد می‌شود؛ این هست که بسیار خشک و گاهی پر از لفاظی و پرگویی می‌باشد. این حالت، عمیق شدن در کتاب را سخت می‌کند. شاید اگر کمی محاوره‌ای‌تر  نوشته می‌شد؛ بهتر بود. با این اوصاف، اگر شما با اکسل کار می‌کنید؛ و قصد دارید یک کاربر حرفه‌ای شوید؛ داشتن این کتاب به عنوان یک منبع غنی اکسل شدیدا توصیه می‌شود.

Excel 2016 ALL-IN-ONE for Dummies

بهترین کتاب اکسل برای مبتدی‌ها

این کتاب اکسل 2016 -همه در یک- برای مبتدی‌ها توسط گرک هاردی (Greg Harvey) نوشته شده؛ که تدریس کامپیوتر را در دهه 1980 آغاز نمود؛ و چندین کتاب اکسل تالیف نموده است. این کتاب بهترین گزینه برای مبتدی‌ها در اکسل هست (همانگونه که از نامش پیداست). این کتاب با زبانی ساده به تمامی ویژگی‌های اصلی اکسل پرداخته است. مباحث اکسلی پوشش داده شده در این کتاب به شرح ذیل می باشد:

 • پایه‌های اکسل
 • طراحی صفحات
 • فرمول‌ها و توابع
 • هبستگی صفحات
 • نمودارها و نگاره‌سازی‌ها یا مصورسازی
 • تحلیل و مدیریت داده‌ها
 • ماکرو‌ها و VBA

این کتاب اکسلی مایکروسافت، از شما یک کاربر قوی نخواهد ساخت؛ اما دانش کافی برای انجام 99 درصد از کارهای اکسلی‌تان را به شما خواهد داد. بمحض اتمام این کتاب، شما می‌توانید به کتاب‌ها یا مباحث پیشرفته‌تر اکسلی بپردازید.

اگر در جستجوی بهترین کتاب‌های اکسل برای مبتدی‌ها هستید؛ بجد این کتاب، برای شروع پیشنهاد می‌گردد.

Excel: QuickStart Guide from Beginner to Expert

بهترین کتاب اکسلی برای مصاحبه  و به‌‌روزشدن سریع

این کتاب کوتاه، یک راهنمای شروع سریع می‌باشد؛ که توسط ویلیام فیشر (William Fischer) نوشته شده است.

این کتاب بجد به تازه کارها در اکسل پیشنهاد می‌شود؛ و برای یک نقطه آغاز سریع یا بروزشدن دانش اکسل مقدماتی مناسب است. بهترین زمان مطالعه این کتاب، هنگامی است؛ که شما یک مصاحبه اکسلی پیش رو دارید؛ و نیاز به مرور سریع مهارت‌های اکسلی خود دارید؛ تا در مصاحبه موفق شوید. دوباره تاکید می‌نماییم این کتاب بسیار مقدماتی است؛ پس در صورتی آن را تهیه کنید؛ که در

اکسل مبتدی هستید. نکته خوب در مورد این کتاب این است که فقط 100 صفحه دارد؛ و اگر آن را از kindle تهیه نمایید؛ فقط چند دلار هزینه می‌کنید. این کتاب طوری طراحی شده که زود تمام شود. پس انتظار نداشته باشید که به جزئیات هر مبحث بپردازد. مباحثی نظیر توابع اکسلی، نمودارهای اکسلی، قالب‌بندی و… را پوشش می‌‌دهد؛ اما نه با ذکر جزئیات. همچنین کیفیت جلد کتاب از بهترین نوع نمی‌باشد. نکته‌ای که در مورد این کتاب به نفع شماست، آن است که به وعده‌ای که داده عمل می‌کند. به‌روزرسان سریعی است که می‌تواند؛ نجات‌بخش شما هنگام حضور در یک مصاحبه اکسلی باشد.

Excel 2016; Pivot Table Data Crunching

بهترین کتاب برای جدول محوری

اگر شما با جداول محوری میخواهید کارتان را آغاز ‌کنید، این کتاب یکی از بهترین‌ گزینه‌ها برای شروع می‌باشد.

این کتاب توسط بیل جلن (آقای اکسل) نوشته شده که از خبره‌های اکسل و متخصصی برجسته در صفحات گسترده اکسلی می‌باشد.

این کتاب مقدمات جدول محوری را با جزئیات پوشش می‌دهد؛ و سپس به مفاهیم پیشرفته‌تری در خصوص جداول محوری می پردازد (مثل پاور پیووت و VBA). در آغاز کتاب فایل‌های نمونه‌ای بارگیری شده‌ای وجود دارد؛ که برای به نمایش گذاشتن مفاهیم جدول محوری در همه جای کتاب از آن‌ها استفاده شده است.

همچنین در این کتاب، مطالعه‌های موردی کاربردی بسیاری خواهید یافت؛ که به شما کمک زیادی می‌کنند؛ تا تصویر واضحی از اینکه چه وقت و چگونه جداول محوری را استفاده نمایید، داشته باشید.

اما اگر شما به دنبال یادگیری جدول محوری پیشرفته و یا پاور پیووت هستید، این کتاب برایتان مناسب نیست.

Power Pivot and Power BI: The Excel User’s Guide to DAX, Power Query, Power BI and Power Pivot

این کتاب توسط Rob Collie و Avichal Sign  نوشته شده؛ و یکی از بهترین کتاب‌های اکسلی برای کسانی است؛ که میخواهند کار خود را با پاور پیووت، پاورکوئری و پاور BI آغاز کنند. حتی کاربران پیشرفته‌ی پاور پیووت نیز برخی ترفندها و نکات طلایی در آن می‌یابند. این کتاب، کار بسیار خوبی در معرفی پاور پیووت برای شما انجام می‌دهد؛ و سرشار از مثال‌های کاربردی می باشد. همچنین به فرمول‌های DAX با جزئیات می‌پردازد.

لطفا توجه داشته باشید؛ این کتاب مایکروسافت اکسل را به مبتدی‌ها پیشنهاد نمی‌کنم. به منظور استفاده از این کتاب نیاز به ایده های مقدماتی از جدول پیووت، جداول، ارتباطات و پایگاه‌های اطلاعاتی می‌باشد. حجم عظیم نوشته‌ها، متن کتاب را سخت جلوه می دهد؛ اما استفاده از مثال های کاربردی دنبال کردن آن را آسان می کند.

Microsoft Excel Dashboards and Reports

بهترین کتاب اکسلی برای داشبورد (کاربران متوسط/ پیشرفته)

این کتاب اکسلی شگفت انگیز در مورد داشبورد و گزارشات توسط مایکل الکساندر (Michael Alexander)

 جون واکنباچ (John Walkenbach) نوشته شده است.

این کتاب به پنج قسمت تقسیم می شود:

قسمت 1: آغاز با داشبورد اکسل

قسمت 2: معرفی نمودارها در داشبورد شما

قسمت 3: مفاهیم رسم نمودار پیشرفته

قسمت4: داشبوردهای مشتق شده از  جدول پیووت

قسمت 5: کارکردن با دنیای بیرون

بهترین نکته در مورد این کتاب این هست؛ که سعی در ارائه همه چیز ندارد. بلکه روی مفاهیم داشبوردی مهم تمرکز می‌کند؛ و بهترین راه استفاده از آن را نشان می‌دهد. این کتاب پر از قواعد و رهنمون‌های مهمی است؛ که در ایجاد داشبوردهای اکسلی در مقیاس جهانی کمک می‌کند.

به نظر من، اگر می‌خواهید یادبگیرید؛ چگونه داشبوردهای شگفت انگیز ایجاد نمایید، این کتاب اکسل را تهیه نمایید. این کتاب به شما نشان نمی‌دهد؛ که چگونه از یک چرکنویس، یک داشبورد بسازید؛ اما تمامی ابزارها و تکنیک‌های مورد نیاز برای ساختن آن را در اختیارتان قرار می‌دهد.

Excel VBA Programming for Dummies

بهترین کتاب اکسلی برای مبتدی‌ها در VBA

یک کتاب شگفت‌انگیز دیگر از John Walkenbach

اگر شما در VBA مبتدی هستید؛ این کتاب، یکی از بهترین کتاب‌های اکسلی در مورد VBA هست؛ که می‌توان با آن آغاز نمود.

این کتاب 6 بخش دارد:

بخش 1: شروع با VBA  اکسل

بخش 2: چگونه VBA در اکسل کار می‌کند

بخش 3: مفاهیم برنامه‌ریزی

بخش 4: ارتباط با کاربران خود

بخش 5 : کنارهم قرار دادن همه این‌ها

بخش 6:  The parts of tens

این کتاب بر ارائه یک شروع عالی به شما تمرکز دارد؛ که بتوانید یک پایه قوی برای یادگیری بیشتر VBAاکسل ایجاد نمایید. اگر شما در حال حاضر قادر به کدنویسی در VBA هستید، این کتاب اکسل مناسب شما نیست. نگارش کتاب ساده و مشغول‌کننده می باشد. و بسیاری از بهترین تمرین‌های VBA و بایدها و نبایدها را پوشش می‌دهد.

با این کتاب آغاز نمایید؛ و آن را دوبار بخوانید (این کتاب بزرگی نیست پس زیاد وقتگیر نخواهد بود). بمحض اینکه تصویر واضحی از مفاهیم ساده دریافتید، می‌توانید به دنبال یک کتاب VBA پیشرفته بروید (یا واحد درسی VBA بگذرانید). به خاطر داشته باشید؛ این تنها یک نقطه آغاز هست؛ و این کتاب در زمینه VBA اکسل از شما یک متخصص نخواهد ساخت. اما در معرفی زبان برنامه نویسی به شما و قوی شدن پایه شما کار فوق العاده‌ای انجام می‌دهد.

اگر شما به دنبال بهترین کتاب برای یادگیری VBA اکسل هستید. این کتاب را تهیه نمایید.

Excel 2016 Power Programming with VBA

این کتاب بسیار غنی VBA توسط  Michael Alexander  و Dick Kusleika نوشته شده که هر دو در VBA و زبان‌های برنامه‌نویسی متخصص هستند. این کتاب را انجیل VBA اکسل می‌نامند. این کتاب برای مبتدی‌ها و همچنین کاربران پیشرفته‌تر نوشته شده است. مباحث بسیاری در این کتاب پوشش داده شده و توصیه می‌شود؛ که در یک زمان حتما یک فصل را مطالعه نمایید. اگر شما دانش کاری از کار با VBA دارید؛ این کتاب منبع خوبی برای شماست.

این کتاب به 4 قسمت تقسیم می‌شود:

 • قسمت 1: مقدمه‌ای بر VBA اکسل
 • قسمت 2: تکنیک‌های VBA پیشرفته
 • قسمت 3: کار با فرم‌های کاربری
 • قسمت 4 : کاربردهای اکسل در حال توسعه

در حالیکه تیتر این کتاب ممکن است؛ نشان دهد؛ مربوط به سال 2016 می‌باشد، برای استفاده در نسخ قدیمی نیز مناسب هست ( اکسل 2013، 2010، 2007 و یا حتی 2003) یا حتی نسخه‌های قدیمی‌تر اکسل.

اگر شما یک تازه وارد کامل در VBA هستید؛ به سراغ کتاب “Excel VBA Programming for Dummies” بروید. این کتاب قطور هست؛ و برای یک مبتدی می‌تواند گیج‌کننده باشد. در صورتی آن را تهیه نمایید؛ که با مقدمات VBA آشنا هستید. منظورم این نیست؛ که این کتاب اکسلی آن مفاهیم را پوشش نمی‌دهد، در واقع، خیلی بیشتر از آن را پوشش می‌دهد؛ و ممکن است هضم یکباره آن کار سختی باشد.

گر شما کمی از VBA می‌دانید، این کتابی است که باید داشته باشید.

فهرست